Nustatykite regioną: Lithuania

Finland

English Suomi

Estonia

English Estonian

Latvia

English Latvian

Lithuania

English Lithuanian

Poland

English Polish

Sweden

English Svenska

Tvarumo ataskaitų rengimas – iššūkis ne tik transporto sektoriui

07.01 2025 Tvarumas

Tvarumo ataskaitos, dar vadinamos aplinkosaugos, socialinės atsakomybės ir valdymo (ESG) ataskaitomis, apima platų įvairių su tiekimo grandine susijusių duomenų spektrą.  Griežtėjant tvarumo reikalavimams, šios ataskaitos tampa neatsiejama verslo dalimi, kadangi vis daugiau įmonių dirba tik su tvariomis kompanijomis. Jos suteikia platformą, kurioje įmonės gali pademonstruoti savo įsipareigojimą veikti etiškai ir tvariai.  Vieša paslaptis, kad minėtų duomenų surinkimas yra tikras iššūkis ne tik transporto paslaugas teikiančioms kompanijoms, pastebima, kad ir kitoms tai padaryti nėra taip jau paprasta. Tad  pasidalinsime svarbiausia informacija apie šias ataskaitas bei jų rengimą.

ESG ataskaitų iššūkiai

Rengdamos ESG ataskaitas, organizacijos susiduria su daugybe iššūkių, ypač susijusių su duomenų rinkimu. Remiantis neseniai atlikta APQC apklausa, kurioje dalyvavo 1 700 šias ataskaitas teikiančių profesionalų, susiduriama su šiais pagrindiniais iššūkiais:

  1. Duomenų rinkimo ir saugojimo procesai. Daugiau nei trečdalis organizacijų dėl sistemų integracijos trūkumo naudoja rankinius duomenų perdavimo metodus. Duomenų rinkimo iššūkiai yra ypač aktualūs toms organizacijoms, kurios veikia globaliai, nes skirtingose šalyse galioja skirtingi reguliavimo reikalavimai. Pavyzdžiui, Europos Sąjungoje (ES) ESG ataskaitoms keliami griežtesni standartai nei daugelyje kitų pasaulio regionų.
  2. Informacijos apie energijos suvartojimą ir emisijas prieinamumas. Ketvirtadalis organizacijų susiduria su sunkumais siekdamos gauti tikslius duomenis apie emisijas tiek organizacijos viduje, tiek iš tiekėjų.
  3. Rodiklių gausa. Vidutinės ESG ataskaitos apima apie 110 rodiklių.
  4. Resursų trūkumas. Siekiant įgyvendinti tvarumo tikslus iš esmės, reikia turėti atskirą padalinį, kuris tuo rūpintųsi. Dėl lėšų ir specialistų trūkumo daugelis organizacijų negali skirti reikiamo kiekio resursų.
  5. Ne visi reikalavimai yra įgyvendinami. Pasitaiko situacijų, kad kai kurios verslo sritys negali įgyvendinti visų šių reikalavimų. Pavyzdžiui, transporto sektorius negali užtikrinti lyčių įvairovės, nes vairuotojo profesiją dažniausiai renkasi vyrai. 

Pagrindinės ESG ataskaitų turinys

ESG ataskaitos apima tris pagrindines sritis – aplinkosaugą, socialinius klausimus ir valdymą. Trumpai apžvelgsime, kaip atskiroms sritims sekasi  šiuos reikalavimus įgyvendinti.

  • Aplinkosauga. Pagrindiniai rodikliai, kurie turi būti matuojami, yra šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos, energijos suvartojimas ir atsinaujinančių šaltinių naudojimas. Nors dauguma organizacijų deklaruoja siekį tapti netaršiomis, tik pusė iš jų turi konkretų šio tikslo įgyvendinimo veiksmų planą. Dar mažesnė dalis investuoja į tvarius sprendimus.
  • Socialinė atsakomybė. Dėmesys turi būti sutelktas į darbuotojų sveikatą, saugą, lyčių lygybę ir rasinę/etninę įvairovę. Kartu turi būti skiriama dėmesio darbuotojų įtraukimui į įmonės valdymą, privaloma rūpintis jų mokymosi galimybėmis ir dirbančiųjų psichologine gerove. Tačiau tik nedidelė dalis organizacijų pateikia detalią informaciją apie vadovybės sudėtį ar atlyginimų skirtumus.  Tikėtina, kad labai maža dalis įmonių išlaiko rekomenduojamą lyčių balansą. Vis dėlto tokių temų aktualumas nuolat auga, ypač dėl vis didesnio suinteresuotųjų šalių spaudimo.
  • Valdymas.   Organizacijos turi skirti dėmesio duomenų saugumui,  kovai su korupcija, verslo etikai bei laikytis gerosios organizacijos valdymo praktikos. Taip pat užtikrinti, kad šių principų laikytųsi ir tiekėjai. Tačiau tik apie 63 % organizacijų atskleidžia savo valdymo struktūrą. Nors nėra tikslių duomenų apie tiekėjų vertinimą, tačiau tikėtina, kad tik maža dalis organizacijų tai įgyvendina.

Ataskaitų standartai ir sistemos

ESG ataskaitoms naudojami įvairūs standartai, tokie kaip ŠESD protokolas, kuris yra plačiausiai naudojamas aplinkosaugos srityje. Organizacijos, siekdamos supaprastinti procesus, taip pat derina kelis standartus ir sistemas. Tačiau vienodo standarto trūkumas reiškia, kad įmonės turi nuolat sekti naujausius reikalavimus ir prisitaikyti prie pokyčių.

Pavyzdžiui, transporto sektoriuje svarbu ne tik laikytis ŠESD protokolo, bet ir atsižvelgti į tokius standartus kaip ISO 14001, kuris skirtas aplinkosaugos valdymo sistemoms. Integruotos sistemos leidžia organizacijoms lengviau valdyti ESG procesus ir užtikrinti, kad ataskaitos atitiktų tarptautinius reikalavimus.

Kaip spręsti ESG ataskaitų iššūkius?

Kaip pastebėjote, tvarumo iniciatyvų įgyvendinimas ir ataskaitų teikimas sukelia nemažai iššūkių, todėl organizacijos turi ieškoti būdų, kaip šį procesą padaryti efektyvesnį ir tuo pat metu užtikrinti pateikiamų duomenų tikslumą. Tai pasiekti galima vadovaujantis šiais principais:

  1. Duomenų gavimas. Reikia identifikuoti ir išspręsti vidinius bei išorinius duomenų rinkimo trikdžius. Identifikavus vietas, kur duomenys nėra tikslūs, reikia ieškoti būdų, kaip šias situacijas ištaisyti.
  2. Duomenų sistemų integracija. Sujungus skirtingas sistemas ir standartizavus duomenų formatus, galima sumažinti rankinio darbo poreikį ir užtikrinti sklandų duomenų judėjimą. Transporto sektoriuje tai ypač aktualu, nes reikėtų suderinti logistikos, tiekimo ir gamybos procesus.
  3. Rodiklių aktualumo peržiūra. Organizacijos turėtų reguliariai peržiūrėti pateikiamus rodiklius ir užtikrinti, kad jie atitiktų reguliavimo reikalavimus bei suinteresuotųjų šalių poreikius. Pavyzdžiui, jei tam tikri rodikliai nesuteikia reikšmingos informacijos, verta juos pakeisti aktualesniais.
  4. Skaitmeninių technologijų diegimas. Naudojant technologinius sprendimus, galima automatizuoti tam tikrų duomenų rinkimą ir analizę. Tai padėtų ne tik taupyti laiką, bet ir užtikrintų ataskaitų tikslumą.

Išvados

Tvarumo ataskaitos duomenų rinkimo procesas yra sudėtingas, tačiau tinkama strategija ir procesų tobulinimas gali jį palengvinti. Investuodamos į duomenų rinkimo ir sistemų integraciją, organizacijos gali ne tik sumažinti administracinius kaštus, bet ir efektyviau atitikti suinteresuotųjų šalių lūkesčius. Dėl nuolat besikeičiančių ir griežtėjančių reikalavimų ESG ataskaitos taps dar svarbesnės artimiausioje ateityje, jas turės teikti vis didesnis įmonių skaičius. Kadangi įgyvendinti tvarumo iniciatyvas užtrunka daug laiko, pažangios organizacijos, kurios šiandien dar neprivalo teikti ataskaitų, šiam pokyčiui turėtų pradėti ruoštis.

Kitos naujienos:

Velnias slypi detalėse: į ką atkreipti dėmesį, sudarant ilgalaikes sutartis su transporto bendrovėmis

07.01 2025 Žinojimas = Galia
Ilgalaikės sutartys su transporto bendrovėmis gali tapti jūsų logistikos strategijos pagrindu, užtikrinančiu stabilumą, sąnaudų kontrolę ir efektyvumą. Tačiau dažnai pasitaiko atvejų, kai neaiškiai suformuluoti susitarimai tampa nesusikalbėjimų, nuostolių ir nepateisintų lūkesčių priežastimi. Ypač rizikingos situacijos iškyla šventiniais laikotarpiais ar netikėtų įvykių metu, kai veiklos tęstinumas tampa kritinis. Šiame straipsnyje aptarsime, į ką atkreipti dėmesį, sudarant …

Pagrindinės dalinių krovinių transportavimo klaidos

Dalinių krovinių gabenimas (angl. Less Than Truckload), kalbant apie krovinių saugumą, yra rizikingesnis procesas, lyginant su pilnų krovinių transportavimu (angl. Full Truck Load). Taip yra todėl, kad, gabenant dalinius krovinius, atliekama daugiau pakrovimo ir iškrovimo operacijų. Būtent tai ir lemia didesnę riziką.  Straipsnyje aptarsime pagrindines šioje veiklos  srityje pasitaikančias klaidas ir pateiksime patarimų, kaip jų …

Ar tikrai už tvarias transportavimo paslaugas užsakovai pasiryžę mokėti brangiau?

27.11 2024 Tvari logistika
Tvarumas tapo neatsiejama logistikos sektoriaus dalimi. Augant sąmoningam požiūriui į klimato kaitą, tiek įstatymų leidėjai, tiek verslai ir vartotojai vis dažniau kalba apie atsakomybę, saugant aplinką. Europos Sąjungos (ES) žaliosios politikos tikslai ir nauji reglamentai skatina logistikos įmones investuoti į tvarius sprendimus. Tačiau klausimas lieka atviras: ar vartotojai pasiruošę prisiimti šių sprendimų kaštus ir už …

Kai taupymas nepasiteisina: kuo rizikuojate pasirinkę pigiausią logistikos paslaugų teikėją

27.11 2024 Žinojimas = Galia
Taupymas versle yra natūralus ir dažnai būtinas procesas, siekiant didinti pelną ir mažinti išlaidas. Tačiau, kai taupymas tampa prioritetu, toks sprendimas gali sukelti nenumatytų pasekmių, ypač logistikos sektoriuje. Vienas iš akivaizdžiausių taupymo veiksmų – pigiausio logistikos partnerio pasirinkimas – neretai pasirodo klaidingas ir ilgainiui gali kainuoti daug daugiau nei buvo planuota. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl …

Logistikos nesėkmių virtinė: kaip „Hershey“ išgąsdino Heloviną

Helovinas – tai šventė, kuomet  šokolado ir saldainių gamintojai džiaugiasi išaugusiais pardavimais. Šiam sezonui būdingas padidėjęs saldainių vartojimas, todėl jis tampa kritiniu laikotarpiu tokioms įmonėms kaip „Hershey“. Tačiau 1999 m. ši galimybė kompanijai virto katastrofa, kai dėl prastai suplanuoto tiekimo grandinės ir IT sistemų modernizavimo projektų įmonė prarado milijonus dolerių kainavusių užsakymų, patyrė pelno kritimą …

Rizikų valdymas: FMEA modelis

30.10 2024 Žinojimas = Galia
Globali verslo aplinka yra nenuspėjama, todėl tiekimo grandinės rizikų valdymas tampa esmine verslo strategijos dalimi. Norint kontroliuoti šias rizikas,  svarbu jų valdymą pritaikyti ir logistikos partnerių atrankai. Kai pokyčiai vyksta taip greitai, nebeužtenka logistikos partnerius vertinti tik lineriškai. Todėl, norint užtikrinti nepertraukiamą įmonės veiklą, svarbu tinkamai pasirinkti logistikos paslaugų teikėjus, kartu atsižvelgiant ir į rizikų …