Pastaruoju metu apie tvarias transportavimo paslaugas kalbama vis dažniau. Kadangi sunkvežimiai išmeta didelę dalį šiltnamio efektą sukeliančių dujų, pramonė skatinama taikyti tvarias praktikas. Nors tai ir taršus sektorius, tačiau pažanga, kurią padarė automobilių pramonė, siekiant mažinti taršą, yra didžiulė. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines tvarias praktikas šiuolaikinėje transporto pramonėje, kurios užtikrina, kad verslai galėtų toliau kurti vertę klientams, kartu mažindama neigiamą poveikį aplinkai.
Efektyvesnis kuro naudojimas
Efektyvesnis kuro naudojimas yra tvarumo transporto pramonėje pagrindas. Į šią sritį vilkikų, padangų ir kitų detalių gamintojai per pastaruosius 20 metų investavo labai daug ir tai duoda puikių rezultatų. Didinant kuro efektyvumą, ne tik sumažinamas išmetamų teršalų kiekis, bet ir mažinamos eksploatavimo išlaidos. Keletas įdiegtų technikų ir technologijų padeda pasiekti šį tikslą. Aerodinaminiai sunkvežimių dizainai sumažina oro pasipriešinimą ir pagerina kuro sunaudojimo rodiklius, o mažesnio pasipriešinimo padangos, sukurtos taip, kad mažintų energijos nuostolius riedant. Jeigu prieš dešimtmetį 33 l/100 km suvartojimas sunkiasvoriam vilkikui buvo norma, tai šiuo metu jis yra sumažintas iki 20 l/100 km, arba daugiau kaip trečdaliu.
Alternatyvių degalų naudojimas
Norint sumažinti transportavimo pramonės priklausomybę nuo tradicinių iškastinių degalų, pereiti prie alternatyvių degalų yra būtina. Biodegalai, gaunami iš organinių medžiagų, yra pažangi alternatyva, kuri gali reikšmingai sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį. Suslėgtos gamtinės dujos (CNG) ir suskystintos gamtinės dujos (LNG), lyginant su dyzelinu, yra kiti tinkami variantai, žinomi dėl mažesnio anglies dioksido išmetimo. Vandenilio kuro elementai, nors vis dar yra vystymosi stadijoje, turi potencialo užtikrinti nulį išmetamųjų teršalų ateityje. Mes savo veikoje naudojame degalus, pagamintus iš hidrinto augalinio aliejaus (angl. HVO), šiuo metu tai viena netaršiausių kuro rūšių.
Elektriniai sunkvežimiai
Elektriniai sunkvežimiai žymi reikšmingą žingsnį nulinių emisijų logistikoje link. Jų privalumas, įskaitant nulines emisijas, mažesnes eksploatacijos išlaidas dėl mažesnių kuro ir priežiūros išlaidų bei sumažintą triukšmo taršą, yra didelis. Sandėliuose ir transportuojant trumpais atstumais šio kuro tipo transporto priemonės jau yra veiksmingos. Tuo tarpu dėl nepakankamos įkrovimo infrastruktūros vis dar susiduriama su iššūkiais tolimųjų pervežimų srityje. Nepaisant šių kliūčių, elektrinių sunkvežimių ateities perspektyvos yra daug žadančios, nes nuolatinė baterijų technologijos pažanga ir didėjančios investicijos į įkrovimo tinklus skatina platesnį jų naudojimą.
Maršrutų optimizavimas
Maršrutų optimizavimas – tai dar vienas svarbus tvaraus transporto įgyvendinimo aspektas. Naudojant pažangius GPS ir maršruto planavimo programinės įrangos įrankius, transportavimo kompanijos gali nustatyti efektyviausius maršrutus, mažindamos kuro sąnaudas, o kartu ir taršą.
Pastovus vilkikų parko atnaujinimas
Vilkikų gamintojai ne mažiau už logistines įmones yra susirūpinę taršos mažinimu. Jos daug investuoja į netaršias technologijas, todėl praktiškai kasmet vilkikai tampa mažiau taršūs. Tad tos logistikos kompanijos, kurios dirba su naujesniu parku, užtikrina ir mažesnę taršą. „HRX“ grupės įmonės šiai sričiai skiria ypač didelę reikšmę, todėl mes nuolatos investuojame į vilkikų parko atnaujinimą, tai darome kas penkeri metai.
Vairuotojų mokymas ir įsitraukimas
Vairuotojai – neatsiejamas taršos mažinimo garantas. Jų elgesys ir įpročiai vairuojant reikšmingai veikia kuro sunaudojimą ir išmetamųjų teršalų kiekį. Todėl svarbios išsamios mokymo programos, propaguojančios ekologiško vairavimo technikas. „HRX“ turi vidinę vairuotojų akademiją, kur savo vairuotojus mokome ekologiško vairavimo ir kitų šiai veiklai svarbių įgūdžių. Taip ne tik siekiame taršos mažinimo tikslų, tačiau tuo pat metu kuriame tvarią organizacinę struktūrą, kadangi vairuotojų pastangų pripažinimas ir skatinimas ne tik motyvuoja juos, bet ir kuria tvarumo kultūrą įmonėje.
Išvados
Apibendrinant galima teigti, kad transporto industrija, taikydama įvairias praktikas ir technologijas, daro reikšmingą pažangą tvarumo srityje. Kuro efektyvumo gerinimas, alternatyvių degalų naudojimas, perėjimas prie elektrinių sunkvežimių, maršrutų optimizavimas, efektyviai prižiūrint parką ir įtraukiant vairuotojus, yra pagrindiniai tvarios transporto strategijos komponentai. Šios praktikos ne tik mažina transportavimo poveikį aplinkai, bet ir siūlo ekonominę naudą. Kadangi ši pramonė toliau vystosi, tikėtina, kad logistikos veikla iki 2035 m. taps visiškai aplinkos neteršiančiu sektoriumi.