Nustatykite regioną: Lithuania

Finland

English Suomi

Estonia

English Estonian

Latvia

English Latvian

Lithuania

English Lithuanian

Poland

English Polish

Sweden

English Svenska

Sėkmingas kelias tvarumo link: „Patagonia“ pavyzdys

27.09 2023 Tvarumas

Diegiant tvarumo iniciatyvas, pravartu domėtis sėkmingai šioje srityje dirbančių įmonių patirtimi. Kalbėti, kad tvarios organizacijos auga sparčiai ir yra pelningos, yra viena, tačiau kai pateikiama realių pavyzdžių, padėtis tampa labiau suprantama. Šiandien pasidalinsime įmonės „Patagonia“ istorija. Kodėl šis verslo atvejis turėtų būti įdomus kompanijoms, kurios nusprendė eiti tvarumo keliu? Ši bendrovė atstovauja rūbų ir turistinių prekių gamybos industrijai, kuri, kaip žinome, yra viena labiausiai teršiančių aplinką gamybos sričių, tad šios įmonės patirtis yra labai vertinga.

„Patagonia“ veikla
 

Jeigu nemėgstantate aktyvaus laisvalaikio kalnuose, tikėtina, kad apie šią kompaniją nebūsite girdėję. Pagrindinė „Patagonia“ veikla – rūbų ir visos reikiamos įrangos, skirtos kopimui į kalnus ir aktyviam laisvalaikiui gamtoje, gamyba. Ši kompanija yra viena iš tvaraus verslo lyderių pasaulyje, kurios misija skambėjo taip: mūsų verslo tikslas – gelbėti planetą. Tiesa, šis šūkis vėliau buvo pakoreguotas: kurti geriausius produktus, nedarant žalos aplinkai ir naudoti verslą kaip įrankį, įkvepiant ir įgyvendinant sprendimus, kurie mažina aplinkosaugos krizę.

Nors apie tvarumą imta kalbėti tik 1987 m., „Patagonia“ jau 1972 m. pradėjo pristatyti savo produktus (karabinus) kaip tvarius, saugančius aplinką, kurie nežaloja kalnų (iki tol gaminti karabinai ardydavo uolos paviršių). Savo prekių kataloge jie naudojo daug provokuojančios informacijos ir inspiracinių žinučių. Ir tai veikė puikiai, produkcijos užsakymai pradėjo augti taip greitai, kad buvo sunku patenkinti atsiradusią paklausą. Vėliau prasidėjo sparti kompanijos plėtra į kitas sritis: drabužių ir alpinizmo įrangos gamybą. Dabar ši kompanija vertinama 3 mlrd. JAV dolerių.

Iššūkiai ir kritika
 

Žinoma, „Patagonia“ patyrė ir nemažai kritikos. Daugiausia neigiamo kritikų vertinimo susilaukia aukšta gaminių kaina. Šios kompanijos gaminami produktai brangesni, kadangi ir pati tvarių produktų gamyba kainuoja brangiau.

Tai pat yra tvirtinančių, kad „Patagonia“ per daug reklamuoja savo tvarumo iniciatyvas ir yra manančių, kad tai tik dar vienas marketingo triukas.

Nors „Patagonia“ yra įsidiegusi griežtas tvarumo politikas, kai kurie ekspertai sako, kad vis dar yra vietų, kur įmonė galėtų tobulėti. Kritikai primygtinai akcentuoja, kad „Patagonia“ galėtų būti dar tvaresnė, jei daugiau dėmesio skirtų tvariems logistikos procesams, efektyviam energijos naudojimui ir pakuočių atliekų mažinimui.

Nepaisant kritikos, svarbu paminėti, kad „Patagonia“ aktyviai reaguoja į išorinę nuomonę ir nuolat stengiasi tobulinti savo tvarumo iniciatyvas. Turbūt labiausiai įmonės laikyseną iliustruoja faktas, dar kartą patvirtinantis šios kompanijos tikslus, yra tai, kad verslo savininkas Yvonas Chouinardas 2022 m. padovanojo savo kompaniją vienai su klimato kaitos mažinimu susijusių visuomeninių organizacijų.

Kalbant apie tvarius produktus, svarbiausia tikslumas ir aiškumas, nes kol organizacijos negeba viešinti visos produktų tiekimo ir gamybos grandinės, tol nėra šimtaprocentinės garantijos, ar tai yra tvaru.

Pamokos

Diegiant tvarumo standartus organizacijoje, svarbu mokytis iš šioje srityje sėkmingai veikiančių įmonių. Kokias tvarumą skatinančias veiklas taiko „Patagonia“?

Lyderystė ir misija

Siekiant kurti tvarius produktus ir norint, kad tai taptų organizacijos kultūros dalimi, šie strateginiai tikslai turi atsispindėti įmonės misijoje ir būti aktyviai propaguojami vadovybės. Daugiau šia tema galite paskaityti ankstesniame mūsų straipsnyje.

Procesų matomumas ir skaidrumas

Norint tapti tvaria organizacija, procesų skaidrumas tampa ypač svarbus. „Patagonia“ ne tik visiškai atsiduoda tvariai ir labdaringai veiklai, tačiau ji kasmet pateikia ataskaitas, kur skaidriai įvardija sunaudotas CO2 emisijas, informuoja, kaip sekėsi įgyvendinti konkrečius emisijų mažinimo planus. Svarbu paminėti, kad ši kompanija matuoja CO2 išmetimą visuose savo organizacijos procesuose.

Tvarių žaliavų naudojimas

Siekdama tvarumo tikslų, „Patagonia“ savo produktų gamyboje naudoja 87 proc. perdirbtų žaliavų. Gamyboje įmonė naudoja natūralias žaliavas: žąsų plunksnas, dykumos krūmus, baltymų pagrindu pagamintą šilką ir kt. Šios medžiagos turi daug mažesnį neigiamą poveikį aplinkai.

Darbuotojai

Daug dėmesio kompanija skiria ir darbuotojams, kadangi tai yra neatsiejama jų tvarumo vizijos dalis. Įmonėje išlaikomas 50/50 dirbančių moterų ir vyrų balansas. „Patagonia“ yra sukūrusi programą, kuria darbuotojai skatinami įsitraukti į tvarumo kultūros kūrimą organizacijoje. Taip pat darbuotojams skiriamos papildomos naudos, tokios kaip pensijų fondas, kuris yra sudarytas iš investicijų į tvarias kompanijas.

Ši organizacija bendradarbiauja su įvairiomis darbo santykių asociacijomis, sertifikuoja savo tiekimo grandines, deda pastangas, kad tiekėjų darbuotojai nebūtų išnaudojami. Tiesa, šiuo metu tik 45 proc. įmonės tiekėjų moka tokius atlyginimus, kurie užtikrina dirbančiųjų gerą pragyvenimo lygį, tačiau siekiama šią dalį didinti.

Labdaringa veikla

Ši kompanija yra aktyviai įsitraukusi į labdaringą veiklą, tiki, kad tai neatsiejama tvarumo kultūros dalis. Per 35 m. ji paaukojo per 90 mln. JAV dolerių organizacijoms, kurios skatina tvarumą (angl. Grassroot). Ji taip pat skiria 1% nuo visų pardavimų įvairioms organizacijoms, kurios saugo ir atkuria mus supančią aplinką.  „Patagonia“ dalinasi savo patentuotomis aplinką tausojančiomis technologijomis.

Nuolatinis tobulėjimas

Bendrovė puikiai supranta, kad siekiant sukurti tvarią organizaciją, tikėtis greito poveikio nebūtų protinga. Anaiptol, svarbu susikurti veiklos planus ir juos nuolatos tobulinti. Tai ilgalaikis procesas ir tik taip galima pasiekti energetiškai neutralios kompanijos statusą.

Apibendrinant galima konstatuoti faktą, kad gaminti ir prekiauti ekologiškais produktais apsimoka. Taip pat svarbu suprasti, kad šiuo metu vis dar yra sunku sukurti 100% tvarų produktą, nes tam kol kas nėra  tinkamos infrastruktūros ir nėra technologijų, kurios galėtų būti visiškai neutralios aplinkai. Tačiau tiek infrastruktūra, tiek technologijos sparčiai tobulėja, lygiagrečiai auga ir spaudimas iš įstatymų leidėjų. Tad organizacijoms svarbu judėti tvarumo link, nes tai tiesiausias kelias saugant mus supančią aplinką.

Kitos naujienos:

Verslas skaičiais: kaip duomenys didina konkurencingumą?

19.02 2025 Žinojimas = Galia
Didėjanti konkurencija verčia įmones ieškoti sprendimų, padedančių išlikti rinkoje. Efektyvus duomenų valdymas leidžia priimti pagrįstus sprendimus, didinti veiklos efektyvumą ir kryptingai siekti strateginių tikslų. Logistikos sektoriuje duomenų analizė tampa nepakeičiama priemone. Ji padeda optimizuoti maršrutus, parinkti efektyviausias transporto priemones ir sumažinti tuščių važiavimų skaičių, taip mažinant eksploatavimo išlaidas bei aplinkos poveikį. Dirbtinis intelektas (DI) transformuoja …

5 sprendimai, kurie padės optimizuoti jūsų tiekimo grandinę

12.02 2025 Lėšų taupymas
Efektyvi tiekimo grandinė yra svarbi sėkmingo verslo dalis. Siekiant išlikti konkurencingiems, būtina nuolat ieškoti būdų, kaip pagerinti logistikos procesus. Pateikiame penkis sprendimus, kurie padės optimizuoti jūsų tiekimo grandinę. 1. Dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi integracija Dirbtinis intelektas (DI) ir mašininis mokymasis (MM) ženkliai keičia tiekimo grandinės valdymą, suteikdami galimybę analizuoti didelius duomenų kiekius ir priimti …

Logistikos sektoriaus tendencijos 2025 m.: ką būtina žinoti verslui?

2025-ieji bus reikšmingų pokyčių metai logistikos sektoriuje. Brangstantis kuras, griežtėjantys tvarumo reikalavimai ir skaitmenizacija keičia tiekimo grandines. Verslai, kuriems svarbus patikimas prekių pristatymas, turės peržiūrėti savo logistikos strategijas. Trys pagrindinės kryptys: skaitmeniniai sprendimai tampa būtinybe, tvarumo politika gali lemti papildomus kaštus, o vairuotojų trūkumas kelia pristatymo rizikas. Pasirinkus patikimus, inovatyvius logistikos partnerius, galima sumažinti veiklos …

Tvarumo ataskaitų rengimas – iššūkis ne tik transporto sektoriui

07.01 2025 Tvarumas
Tvarumo ataskaitos, dar vadinamos aplinkosaugos, socialinės atsakomybės ir valdymo (ESG) ataskaitomis, apima platų įvairių su tiekimo grandine susijusių duomenų spektrą.  Griežtėjant tvarumo reikalavimams, šios ataskaitos tampa neatsiejama verslo dalimi, kadangi vis daugiau įmonių dirba tik su tvariomis kompanijomis. Jos suteikia platformą, kurioje įmonės gali pademonstruoti savo įsipareigojimą veikti etiškai ir tvariai.  Vieša paslaptis, kad minėtų …

Velnias slypi detalėse: į ką atkreipti dėmesį, sudarant ilgalaikes sutartis su transporto bendrovėmis

07.01 2025 Žinojimas = Galia
Ilgalaikės sutartys su transporto bendrovėmis gali tapti jūsų logistikos strategijos pagrindu, užtikrinančiu stabilumą, sąnaudų kontrolę ir efektyvumą. Tačiau dažnai pasitaiko atvejų, kai neaiškiai suformuluoti susitarimai tampa nesusikalbėjimų, nuostolių ir nepateisintų lūkesčių priežastimi. Ypač rizikingos situacijos iškyla šventiniais laikotarpiais ar netikėtų įvykių metu, kai veiklos tęstinumas tampa kritinis. Šiame straipsnyje aptarsime, į ką atkreipti dėmesį, sudarant …

Pagrindinės dalinių krovinių transportavimo klaidos

Dalinių krovinių gabenimas (angl. Less Than Truckload), kalbant apie krovinių saugumą, yra rizikingesnis procesas, lyginant su pilnų krovinių transportavimu (angl. Full Truck Load). Taip yra todėl, kad, gabenant dalinius krovinius, atliekama daugiau pakrovimo ir iškrovimo operacijų. Būtent tai ir lemia didesnę riziką.  Straipsnyje aptarsime pagrindines šioje veiklos  srityje pasitaikančias klaidas ir pateiksime patarimų, kaip jų …