Nustatykite regioną: Lithuania

Finland

English Suomi

Estonia

English Estonian

Latvia

English Latvian

Lithuania

English Lithuanian

Poland

English Polish

Sweden

English Svenska

Kaip užtikrinti tvarumo reikalavimus tiekimo grandinėje?

Daugelyje valstybių, ypač Europos Sąjungoje (ES), tvarumo reikalavimų įgyvendinimui skiriamas ypatingas  dėmesys. Europos komisija pristatė tiekimo grandinės įstatymą (angl. EU supply chain law), kuriuo nurodoma, kad didelės ES veikiančios organizacijos turės užtikrinti visos vertės grandinės tvarumą, įskaitant ir tiekėjus.

„HRX“ tvarumui skiria ypatingą dėmesį, tad šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius iššūkius, su kuriais susiduria įmonės, siekiančios tapti tvariomis, ir pabandysime atsakyti į klausimą, ar verta investuoti į tvarumą.

Keturi pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduria organizacijos, siekiančios sukurti tvarias tiekimo grandines

Apie tvarumą svarbą ir keliamus reikalavimus informacijos gausu, tačiau, kai įmonės pradeda diegti tvarumo standartus savo organizacijoje, jos susiduria su daugybe iššūkių, apie kuriuos teisės aktuose nekalbama. Aptarsime keletą iš jų.

1.     Padidėjusios sąnaudos

Pokyčiai turi savo kainą. Ne išimtis ir tvarios tiekimo grandinės, jas išlaikyti kainuoja brangiai. Dažnai pasitaiko situacijų, kad įmonių vadovai, prieš pradėdami šią iniciatyvą, ne visuomet supranta, kokių papildomų sąnaudų atsiras ir kiek tai kainuos, kaip ir nežino, ar galutinis vartotojas sutiks mokėti brangiau.

Todėl prieš pradedant svarstyti apie investicijas į tvarumą, svarbu įsivertinti papildomas sąnaudas. Siūlome atkreipti dėmesį į šias papildomas išlaidų eilutes:

·       Pirkdami tvarias žaliavas už jas mokėsite brangiau;

·       Teks samdyti konsultantus, kurie padės sukurti reikiamus procesus;

·       Norint užtikrinti tvarumo reikalavimų laikymąsi, įmonėje reikės sukurti naujų pareigybių;

·       Papildomai mokėsite už inspekcijos ir kontrolinius žaliavų tyrimus;

·       Tiekimo grandinėje atsiras nauji procesai, susiję su tiekėjų monitoringu ir kitų tvarumo procesų kūrimu;

·       Jeigu jūsų įmonė diegsis vieną ar kelis tvarumo standartus, kasmet mokėsite už auditorių paslaugas;

·       Atsiras papildomi kaštai, susiję su įvairiomis tiekėjų neatitiktimis.

 

2.     Tvarumo reikalavimų užtikrinimas tiekimo grandinėje
 

Nesvarbu, ar organizacija tik pradeda ar jau yra pažengusi diegiant tvarumo reikalavimus, tačiau kiekviena iš jų vis dar sprendžia klausimus, susijusius su vienodos tiekimo grandinės sistemos kūrimu.

Tvarumo standartai apibrėžia reikalavimus ir nurodo, kaip juos užtikrinti, tačiau vis dar pasitaiko spragų, didinančių riziką, kad reikalavimų nebus laikomasi. Tokiu atveju būna situacijų, kai tvarios ir sertifikuotos gamybinės įmonės net ir norėdamos negali 100 proc. užtikrinti šių reikalavimų laikymosi. Viena iš didžiausių rizikų yra susijusi su žaliavų tiekėjais. Įmonės turi svertus, kaip užtikrinti pirmos pakopos tiekėjų kontrolę, tačiau, norint kontroliuoti antros ir trečios pakopos tiekėjus, susiduriama su problemomis. Kitaip tariant, įmonės sumoka brangiau už tvarią žaliavą, tačiau ji ne visuomet būna tvari, tada rizikuojama vertės grandinėje veikiančių dalyvių reputacija.

3.     Operacinis tvarumo reikalavimų vykdymas
 

Tvarumo reikalavimų užtikrinimas dažnai gražiai atrodo popieriuje, tačiau juos įgyvendinti reikia realiame gyvenime. Šioje srityje vis dar pasitaiko situacijų, kuriose tvarumo aspektus sunku įgyvendinti.

Viena iš jų – tvarumo reikalavimų užtikrinimas tarp visų vertės grandinės partnerių. Kitaip sakant, visi tiekėjai ir paslaugų teikėjai turi būti sertifikuoti ir laikytis tam tikrų taisyklių. Tačiau šioje srityje dažnai pasitaiko atvejų, kai keliamų reikalavimų įvykdyti neįmanoma. Pavyzdžiui, ne visos logistikos bendrovės gali būti sertifikuotos dėl tam tikrų procesinių situacijų, kurių pakeisti šiuo metu neįmanoma arba tai kainuotų per brangiai. Taip pat sunku užtikrinti, kad tiekėjai laikytųsi visų reikalavimų, kadangi bene vienintelė galima kontrolės funkcija – tiekėjų auditas įmonėse, tačiau dėl laiko trūkumo ir gilesnio tiekėjų gamybos proceso supratimo sunku užfiksuoti pažeidimus.

4.     Darbuotojų pasipriešinimas
 

Praktika rodo, kad pokyčiai sukelia darbuotojų pasipriešinimą ir audringas reakcijas. Kalbant apie tvarumo standartų diegimą, priešpriešos atsiranda netgi daugiau. Kadangi tai didelės apimties projektas, jo įgyvendinimas paliečia visus: įsitraukti turi apskaitos, gamybos, prekybos, logistikos, pirkimų ir kiti padaliniai. Tvarumo reikalavimų laikymasis kiekvienam padaliniui prideda papildomų atsakomybių bei darbo funkcijų. Todėl nemažai organizacijų vis dar atsisako šios idėjos arba, pradėjusios ją įgyvendinti, nesugeba kontroliuoti tinkamo reikalavimų vykdymo.

Ar verta Lietuvoje veikiančioms įmonėms investuoti į tvarias tiekimo grandines?
 

Kaip matome, iššūkių yra, tačiau apibendrinant galima nurodyti dvi pagrindines priežastis, kurios patvirtintų faktą, kodėl verta investuoti į tvarias tiekimo grandines.

Pirma svarbi priežastis – reikalavimai vis griežtės ir jų išvengti nepavyks, todėl ilgainiui vis daugiau sektorių bus priversti keisti savo įprastas tiekimo grandines tvaresnėmis. Kadangi pagrindinės Lietuvos prekybos partnerės: Vokietija, Norvegija, Švedija, Suomija ir kitos, yra vienos pirmųjų šalių, kurios diegiasi šiuos reikalavimus, mūsų gamintojai taip pat turės judėti šia kryptimi.

Ne mažiau svarbu ir vartotojų įpročiai. Tyrimai rodo, kad vartotojai palankiai vertina tvarius produktus ir sutinka už juos mokėti brangiau. Tie patys tyrimai atskleidžia, kad vartotojai dažniau pakartotinai perka aplinkai draugiškų prekinių ženklų gaminius. Tikėtina, kad šios tendencijos ateityje tik stiprės.

Jeigu jūs šiuo metu ieškote skubių krovinių gabenimo partnerio, kuriam tvarumo reikalavimai yra svarbūs, prašome susisiekti su mumis. „HRX“ yra skandinaviško kapitalo įmonė, skirianti ypatingą dėmesį tvarumo reikalavimams ir transportavimo kokybei. Susisiekti su mūsų pardavimo komanda galite paspaudę žemiau esančią nuorodą.

Susisiekti su HRX Lietuva pardavimų komanda.

Kitos naujienos:

Tvarumo ataskaitų rengimas – iššūkis ne tik transporto sektoriui

07.01 2025 Tvarumas
Tvarumo ataskaitos, dar vadinamos aplinkosaugos, socialinės atsakomybės ir valdymo (ESG) ataskaitomis, apima platų įvairių su tiekimo grandine susijusių duomenų spektrą.  Griežtėjant tvarumo reikalavimams, šios ataskaitos tampa neatsiejama verslo dalimi, kadangi vis daugiau įmonių dirba tik su tvariomis kompanijomis. Jos suteikia platformą, kurioje įmonės gali pademonstruoti savo įsipareigojimą veikti etiškai ir tvariai.  Vieša paslaptis, kad minėtų …

Velnias slypi detalėse: į ką atkreipti dėmesį, sudarant ilgalaikes sutartis su transporto bendrovėmis

07.01 2025 Žinojimas = Galia
Ilgalaikės sutartys su transporto bendrovėmis gali tapti jūsų logistikos strategijos pagrindu, užtikrinančiu stabilumą, sąnaudų kontrolę ir efektyvumą. Tačiau dažnai pasitaiko atvejų, kai neaiškiai suformuluoti susitarimai tampa nesusikalbėjimų, nuostolių ir nepateisintų lūkesčių priežastimi. Ypač rizikingos situacijos iškyla šventiniais laikotarpiais ar netikėtų įvykių metu, kai veiklos tęstinumas tampa kritinis. Šiame straipsnyje aptarsime, į ką atkreipti dėmesį, sudarant …

Pagrindinės dalinių krovinių transportavimo klaidos

Dalinių krovinių gabenimas (angl. Less Than Truckload), kalbant apie krovinių saugumą, yra rizikingesnis procesas, lyginant su pilnų krovinių transportavimu (angl. Full Truck Load). Taip yra todėl, kad, gabenant dalinius krovinius, atliekama daugiau pakrovimo ir iškrovimo operacijų. Būtent tai ir lemia didesnę riziką.  Straipsnyje aptarsime pagrindines šioje veiklos  srityje pasitaikančias klaidas ir pateiksime patarimų, kaip jų …

Ar tikrai už tvarias transportavimo paslaugas užsakovai pasiryžę mokėti brangiau?

27.11 2024 Tvari logistika
Tvarumas tapo neatsiejama logistikos sektoriaus dalimi. Augant sąmoningam požiūriui į klimato kaitą, tiek įstatymų leidėjai, tiek verslai ir vartotojai vis dažniau kalba apie atsakomybę, saugant aplinką. Europos Sąjungos (ES) žaliosios politikos tikslai ir nauji reglamentai skatina logistikos įmones investuoti į tvarius sprendimus. Tačiau klausimas lieka atviras: ar vartotojai pasiruošę prisiimti šių sprendimų kaštus ir už …

Kai taupymas nepasiteisina: kuo rizikuojate pasirinkę pigiausią logistikos paslaugų teikėją

27.11 2024 Žinojimas = Galia
Taupymas versle yra natūralus ir dažnai būtinas procesas, siekiant didinti pelną ir mažinti išlaidas. Tačiau, kai taupymas tampa prioritetu, toks sprendimas gali sukelti nenumatytų pasekmių, ypač logistikos sektoriuje. Vienas iš akivaizdžiausių taupymo veiksmų – pigiausio logistikos partnerio pasirinkimas – neretai pasirodo klaidingas ir ilgainiui gali kainuoti daug daugiau nei buvo planuota. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl …

Logistikos nesėkmių virtinė: kaip „Hershey“ išgąsdino Heloviną

Helovinas – tai šventė, kuomet  šokolado ir saldainių gamintojai džiaugiasi išaugusiais pardavimais. Šiam sezonui būdingas padidėjęs saldainių vartojimas, todėl jis tampa kritiniu laikotarpiu tokioms įmonėms kaip „Hershey“. Tačiau 1999 m. ši galimybė kompanijai virto katastrofa, kai dėl prastai suplanuoto tiekimo grandinės ir IT sistemų modernizavimo projektų įmonė prarado milijonus dolerių kainavusių užsakymų, patyrė pelno kritimą …