Nustatykite regioną: Lithuania

Finland

English Suomi

Estonia

English Estonian

Latvia

English Latvian

Lithuania

English Lithuanian

Poland

English Polish

Sweden

English Svenska

Į ką vertėtų atkreipti dėmesį, transportuojant pavojingus krovinius?

Vienas iš  „HRX“  konkurencinių pranašumų – pavojingų krovinių transportavimas.  Daugelis dalinių krovinių ir siuntų vežėjų negabena šio tipo krovinių, o mes šias paslaugas teikiame nuo  įmonės veiklos pradžios. Transportuojant pavojingus krovinius,  didžiausia saugumo užtikrinimo atsakomybė tenka logistikos bendrovėms, tačiau dalis atsakomybės tenka ir krovinio siuntėjams. Jeigu jie  perduos netikslią informaciją ar nesilaikys saugos reikalavimų, tuomet gali būti sugadintas ne tik krovinys, bet ir užteršta aplinka, suniokoti gretutiniai kroviniai, gali iškilti grėsmė net žmonių gyvybėms.

Šiame straipsnyje apžvelgsime pavojingų krovinių sąvoką, teisės aktus ir detaliau paanalizuosime, į ką būtina atkreipti dėmesį, transportuojant ir kraunant šiuos krovinius.

Pavojingų krovinių sąvoka, teisės aktai ir klasės
 

Pavojingų krovinių transportavimas gali kelti riziką žmonių gyvybėms bei aplinkai, todėl ši sritis yra ypač griežtai reglamentuota. Kuo ypatingi šie kroviniai?

Sąvoka ir teisės aktai

Pavojingi kroviniai – tai  kroviniai, patenkantys į vieną iš įstatymo tvarka numatytų pavojingumo klasių, o šių krovinių transportavimui ir saugojimui yra keliami konkretūs reikalavimai.

Pagrindinis dokumentas, reglamentuojantis šių krovinių transportavimą sausuma, yra Europos sutartis dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (sutrumpinimas – ADR).

Pavojingumo klasės

Pavojingi kroviniai yra skirstomi į klases – nuo pirmos iki devintos. Kiekvienai transportuojamų prekių grupei, priskiriamai vienai iš šių klasių, keliami konkretūs saugumo reikalavimai, kurių būtina griežtai laikytis. Plačiau apie pavojingumo klases ir joms keliamus reikalavimus galite skaityti čia.  

Kokios pagrindinės rizikos kyla, transportuojant tokius krovinius?
 

Pagrindinės rizikos, susijusios su žmonių gyvybėmis. Transportuojant sprogias, ėdžias ir nuodingas žaliavas, atsitikus įvairioms nenumatytoms situacijoms, kuomet krovinys transportuojamas arba kraunamas ne pagal nustatytus reikalavimus, kyla didžiulė rizika, kad bus pakenkta žmonių sveikatai ar net gyvybėms.

Ne mažiau svarbi rizika yra susijusi su aplinkos tarša. Atsitikus avarijai arba nesilaikant saugumo reikalavimų, transportuojama pavojinga medžiaga gali patekti į aplinką. Ypač grėsmingos situacijos, kai užteršiami vandens telkiniai arba gruntiniai vandenys. Tokie atvejai kelia pavojų žmonių sveikatai, nes į aplinką patenka labai daug nuodingų chemikalų, kuriuos ypač sunku pašalinti.

Rečiau pasitaikanti, tačiau taip pat galima rizika yra, kai neleistinai transportuojami kroviniai, kurių kartu gabenti negalima. Tai ypač aktualu, kai vežami daliniai skystieji ir birieji kroviniai, kadangi yra tam tikros medžiagų grupės, kurias kartu transportuoti itin rizikinga. Jeigu transporto priemone vežami vienos įmonės kroviniai, ši rizika yra mažesnė, kadangi krovinio siuntėjai gali kontroliuoti, kad neįvyktų nelaimė. Kita vertus, jeigu toje pačioje vilkiko priekaboje transportuojami skirtingų klientų kroviniai, kyla pavojus, kad ne visi krovinio siuntėjai bus tinkamai informuoti apie galimas rizikas. Tuo atveju, jei nesilaikoma saugumo reikalavimų, vežamos medžiagos gali susimaišyti ir gali kilti sprogimo, kaitimo arba kitos nepageidautinos reakcijos. 

Dar viena rizika yra siejama su terorizmu ir vagystėmis. Dalis cheminių medžiagų, kuriomis prekiaujama rinkoje, gali būti naudojamos gaminant narkotines, sprogias ir kitas nelegalias medžiagas. Todėl tiekimo grandinėje dalyvaujančios įmonės privalo garantuoti, kad tokios medžiagos nepatektų į nusikaltėlių rankas.

Patarimai siuntėjams, kurie transportuoja pavojingus krovinius
 

Rekomenduojame krovinio siuntėjų atstovams, dirbantiems su pavojingais kroviniais, išsilaikyti egzaminą ir gauti darbo su pavojingais kroviniais žinias patvirtinantį pažymėjimą. Nors toks dokumentas reikalingas tik transporto įmonių atstovams, tačiau, dirbant su šio tipo kroviniais, papildomo atsargumo priemonės ir žinios nekenkia, nes taip galima užkirsti kelią nelaimėms.

Svarbu išstudijuoti dokumentus, kuriuose pateikiamos pavojingų krovinių transportavimo taisyklės. Siunčiant krovinį, būtina kruopščiai paruošti ir patikrinti duomenų saugos lapus, peržiūrėti, ar tinkamai nurodytos pavojingumo klasės, transportavimo, sandėliavimo ir kitos sąlygos. Visuomet reikia atidžiai įvertinti galimus pakeitimus ir šia informacija pasidalinti su įmone, kuri teikia transporto paslaugas.

Ypatingai svarbią reikšmę saugiam pavojingų krovinių transportavimui turi tinkamos taros ir pakuotės parinkimas. Kai kroviniai transportuojami originalioje pakuotėje, tuo jau bus pasirūpinta. Jeigu įmonės vykdo perpakavimo veiklą, tokiu atveju labai svarbu atsižvelgti į visas saugos duomenų lape nurodytas instrukcijas.

Paskutinis, tačiau ne mažiau svarbus patarimas – dirbkite tik su kruopščiai patikrintomis transporto įmonėmis. Taip galėsite išvengti brangiai kainuojančių nesusipratimų, nes, atsitikus nelaimei, draudimo įmonės tikrina visus dalyvius ir vertina, ar buvo laikomasi reikalavimų.   Rinkdamiesi logistikos partnerius, įsitikinkite, kad jie tikrai gali transportuoti pavojingus krovinius, įvertinkite, ar įmonės turi reikiamų žinių, ar vežėjų transporto priemonės ir priekabos atitinka jūsų kroviniui keliamus reikalavimus.

Nors pavojingų krovinių transportavimas yra reglamentuotas, tačiau, pasirinkus tinkamą transporto įmonę, netikėtumų ir rizikų galima išvengti. Jeigu ieškote transporto partnerio, sukaupusio didelę patirtį, transportuojant pavojingus krovinius, jei jums reikia skubiai pristatyti tokios rūšies krovinį, prašome kreiptis į mūsų pardavimų komandą. „HRX“ gali pristatyti jūsų dalinius krovinius per 1-3 dienas į Švediją, Suomiją, Estiją, Daniją, Latviją bei Lenkiją.

Susisiekti su „HRX“ pardavimų komanda galite čia.

Kitos naujienos:

5 patarimai, kaip sumažinti grąžinimų dėl sugadinimų siuntų skaičių

27.03 2025 Žinojimas = Galia
Sugadintos siuntos – sisteminis verslo efektyvumo iššūkis, kuris veikia klientų pasitikėjimą, operacinius kaštus ir logistikos grandinės patikimumą. Siuntų grąžinimų mastai didžiosiose Europos rinkose išlieka aukšti: Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Šveicarijoje grąžinama nuo 54 iki 62 proc. visų siuntų, o apie 20 proc. šių grąžinimų susiję su prekių sugadinimu transportavimo metu. Įmonės, kurioms svarbus tiek klientų …

35 nepriklausomybės metai: kaip keitėsi Lietuvos logistikos sektorius?

21.03 2025 Žinojimas = Galia
Lietuvos transporto ir logistikos sektorius per pastaruosius 35 metus tapo ekonomikos varikliu. Atkūrus nepriklausomybę 1990 m., šalis paveldėjo sovietmečiu kurtą infrastruktūrą ir valstybinį transporto įmonių tinklą. Tačiau nuoseklios reformos ir integracija į Europos rinką leido šiam sektoriui sparčiai augti​. Šiandien transportas ir saugojimas sukuria apie 10 proc. šalies bendrojo vidaus produkto – beveik kiekvienas šeštas …

Logistikos partnerių pasirinkimas – ką verslas dažniausiai pamiršta?

06.03 2025 Žinojimas = Galia
Logistikos tiekėjo pasirinkimas – vienas svarbiausių sprendimų bet kuriam verslui, kuris priklauso nuo tiekimo grandinės efektyvumo. Nors dauguma įmonių atidžiai vertina kainas, paslaugų spektrą ir terminus, dažnai pamirštami aspektai, kurie gali lemti tiekimo grandinės stabilumą, klientų pasitenkinimą ir netgi finansinius nuostolius. 1. Patikimumas prieš kainą: kodėl pigiausias sprendimas gali brangiai kainuoti? Renkantis logistikos tiekėją, kaina …

6 logistikos automatizavimo sprendimai, kuriuos verta apsvarstyti šiemet

26.02 2025 Žinojimas = Galia
Logistikos paslaugų vartotojai – gamybos, prekybos, e. komercijos įmonės – vis dažniau susiduria su iššūkiais valdant tiekimo grandines. Kintančios kainos, geopolitiniai trikdžiai ir augantys klientų lūkesčiai reikalauja greitesnių ir tikslesnių sprendimų. Automatizavimas leidžia sumažinti klaidas, padidinti efektyvumą ir užtikrinti, kad kroviniai keliautų sklandžiai. Štai šeši automatizavimo sprendimai, kuriuos verta apsvarstyti įmonėms, naudojančioms logistikos paslaugas. 1. …

Verslas skaičiais: kaip duomenys didina konkurencingumą?

19.02 2025 Žinojimas = Galia
Didėjanti konkurencija verčia įmones ieškoti sprendimų, padedančių išlikti rinkoje. Efektyvus duomenų valdymas leidžia priimti pagrįstus sprendimus, didinti veiklos efektyvumą ir kryptingai siekti strateginių tikslų. Logistikos sektoriuje duomenų analizė tampa nepakeičiama priemone. Ji padeda optimizuoti maršrutus, parinkti efektyviausias transporto priemones ir sumažinti tuščių važiavimų skaičių, taip mažinant eksploatavimo išlaidas bei aplinkos poveikį. Dirbtinis intelektas (DI) transformuoja …

5 sprendimai, kurie padės optimizuoti jūsų tiekimo grandinę

12.02 2025 Lėšų taupymas
Efektyvi tiekimo grandinė yra svarbi sėkmingo verslo dalis. Siekiant išlikti konkurencingiems, būtina nuolat ieškoti būdų, kaip pagerinti logistikos procesus. Pateikiame penkis sprendimus, kurie padės optimizuoti jūsų tiekimo grandinę. 1. Dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi integracija Dirbtinis intelektas (DI) ir mašininis mokymasis (MM) ženkliai keičia tiekimo grandinės valdymą, suteikdami galimybę analizuoti didelius duomenų kiekius ir priimti …